26.1k views
4 votes
A 15 oz box of cereal cots 3.75 how much does a 21 oz box cost

2 Answers

4 votes
5.25


Photo for the work I did
A 15 oz box of cereal cots 3.75 how much does a 21 oz box cost-example-1
User Sujan Thakare
by
4.9k points
6 votes

Answer:

$5.25

Explanation:

3.75/15= 0.25 per oz

0.25* 21= 5.25

User Jonahb
by
5.0k points