165k views
3 votes
Find the unit rate

5 calculators cost $180


Mowed 6 yards for $30


10 chocolate bars cost $17


5 movie tickets cost $35

$19 for 5 books

200 bagels in 2 hours

56 people can ride the Ferris Wheel in 4 hours

5 cans of green beans for $3.20

3 pounds of bananas for $3.06

4 tickets to the movies costs $36

User Fred Sousa
by
4.4k points

1 Answer

3 votes
The unit rate for the problem is 16
User Minus One
by
4.4k points