189k views
4 votes
Victoria buys a two-gallon bottle of juice for $48.64. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce? 1 gallon = 1 gallon= 4 quarts 4 quarts 1 quart = 1 quart= 2 pints 2 pints 1 pint = 1 pint= 2 cups 2 cups 1 cup = 1 cup= 8 fluid ounces 8 fluid ounces Before you try that problem, answer the question below. How many fluid ounces of juice did Victoria buy?

User Munter
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Final answer:

Victoria bought 256 fluid ounces of juice.

Step-by-step explanation:

To find the number of fluid ounces of juice Victoria bought, we can use the conversion factors given in the question.

1 gallon = 128 fluid ounces

So, the two-gallon bottle of juice contains:

2 gallons x 128 fluid ounces/gallon = 256 fluid ounces

Therefore, Victoria bought 256 fluid ounces of juice.

User Flaashing
by
7.1k points