186k views
2 votes
10) IF 4 cans of tomato soup cost $3.50, what is the unit price for 1 can of tomato soup? Round

your answer to the nearest penny (hundredths place). Show your work.

1 Answer

5 votes

Answer

1.10

Explanation:

if you divide 4 to 3.50 it would be 1.14285714 then when you round it up you should get 1.10

User Mrjrdnthms
by
5.0k points