198k views
0 votes
A package of 5 pairs of insulated socks costs 41.95. what is the unit price of the pairs of socks​

2 Answers

2 votes

Answer:

$8.39 per pair

Explanation:

41.95/5=8.39

User Shazz
by
4.7k points
0 votes

Answer:

8.39

Explanation:

divide the total price by the amount of the item there is:

41.95/5=8.39 per pair of socks

User Hoa Hoang
by
5.0k points