Answer:
Number of erasers bought = 122
Number of markers bought = 700
Explanation:
Given that:
Two items to be bought:
1. Eraser for the dry board
2. Maker
Total items bought = 822
Total money spent = $953
Cost of each eraser = $1.50
Cost of each marker = $1.10
Let the number of erasers bought =
![x](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/p9sq9b3rc5nwoqzhzc8wcaj51b36281l9g.png)
Let the number of markers bought =
![y](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/kkh2dol4tzoh3mam41rvldrs3zvp7rkbgp.png)
As per question statement:
![x+y=822 ..... (1)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/bkd552xxbql64z1s1byloe9akh6brbxceh.png)
![1.50x+1.10y=953\\\Rightarrow 15x+11y=9530 ..... (2)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/1eyvio5skc8k9sl4odceo94655mvk5a0in.png)
Multiplying equation (1) with 11 and subtracting from equation (2):
![4x = 9530 - 822* 11\\\Rightarrow 4x = 488\\\Rightarrow x=122](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/loi6usfnq0to0ch0bagdmtjr0s2yp8wz93.png)
By equation (1):
![\Rightarrow y =822-122\\\Rightarrow y = 700](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/qctdqreqh7vdbut45jhuk59tk396hyl12b.png)
Therefore, the answer is:
Number of erasers bought = 122
Number of markers bought = 700