Answer:
6.33 m/s
Explanation:
Given that,
The world record for the men’s 10000 meters was 26 minutes 17.53 seconds.
Distance = 10000 m
Time, t = 26 minutes 17.53 seconds = 1577.53 s
We need to find the average speed throughout the race. It is equal to total distance divided by total time taken.

So, the average speed is 6.33 m/s.