126k views
3 votes
A solenoid that is 133 cm long has a radius of 2.99 cm and a winding of 1740 turns; it carries a current of 3.91 A. Calculate the magnitude of the magnetic field inside the solenoid.

User Larjudge
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The value is
B = 0.0643 \ T

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The length of the solenoid is
L = 133 \ cm = 1.33 \ m

The radius is
r = 2.99 \ cm = 0.0299 \ m

The number of turns is
N = 1740 \ turns

The current it carries is
I = 3.91 \ A

Generally the magnitude of the magnetic field is mathematically represented as


B = (\mu_o * N * I)/(L)

Here
\mu_o is the permeability of free space with value
\mu_o = 4\pi *10^(-7) \ N/A^2

=>
B = ( 4\pi * 10^(-7) * 1740 * 3.91)/(0.133)

=>
B = 0.0643 \ T

User Adam Burke
by
7.3k points