Answer:
4.0Wb/m²
Step-by-step explanation:
Magnetic flux Ф is expressed using the formula;
Ф = BA
B is magnetic field
A is the area of the square conductor
Given
B = 1.0T
A =L²
Area A = 2.0² = 4.0m²
Get the magnetic flux
Ф = 1.0 * 4.0m²
Ф = 4.0Wb/m²
Hence the magnetic flux through the conductor is 4.0Wb/m²