64.8k views
3 votes
In Exercises 9-14, write and solve an equation for each situation. Be sure to identify the variable. Write

your answer in a complete sentence.
9.
Charlotte buys a ticket to go to a baseball game. The total includes a charge of 7% of the
original price for extra fees. If Charlotte pays a total of $44.94, how much was the original
price of the ticket.
10.
Manuela bought 9 pounds of apples. She has eaten 34 of a pound so far and has $15 worth of
apples left. How much did the apples cost per pound? Round your answer to the nearest
dollar.

User BlackCap
by
8.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Charlotte's ticket cost $42 before fees.

Manuela paid $2 per pound for apples.

Explanation:

9. 44.94/1.07 = 42

10. Assuming you meant 3/4 of a point was eaten. So she has 8.25 pounds left.

15 / 8.25 = 1.81 per pound.

User Ariven Nadar
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories