88.5k views
3 votes
If a carpet is advertised at $20 per square yard, what is the cost per square foot?

1 Answer

1 vote

Answer:

$2.22

Explanation:

3 ft = 1 yd, so (3ft)^2 = (1yd)^2. Thus, 1 yd^2 = 9 ft^2

$20 / 1yd^2 = ($20 / 1yd^2)(1yd^2 / 9ft^2) = $2.22 per square foot

^ = to the power of...

yd = yard

ft = foot

User Rob Angelier
by
5.0k points