41.4k views
0 votes
if 36 cookies cost $4.00 what is the unit rate in cookies per dollar. Using the same information what is the unit rate for 1 cookie? ​

User Esentsov
by
4.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

9 cookies per dollar

Explanation:

This is a fraction equal to

36 cookies ÷ 4 dollars

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 4

36 cookies ÷ 4

--------------------------

4 dollars ÷ 4

=

9 cookies

---------------

1 dollar

=

9 cookies

-----------------

dollar

= 9 cookies per dollar

User Bikash Giri
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.