123k views
5 votes
katrina wants to earn $600 this week in commission what is the minimum amount she needs sell in order to earn $600 if she earns a 7.5% commission on everything she sells

User Bcmcfc
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$8,000

Explanation:

Let minimum amount she needs to sell = x

Commission rate = 7.5%

Amount of commission = $600

7.5% of x = 600

7.5/100 * x = 600

0.075 * x = 600

0.075x = 600

x = 600/0.075

= 8,000

x = $8,000

The minimum amount she needs to sell in order to earn $600 if she earns a 7.5% commission on everything she sells is $8,000

User Pradeepa
by
6.7k points