Answer:
The price for one pound of cherries is $3.5
Explanation:
$9.8/2.8= $3.5 for one pound of cherries
$3.50
Divide 9.80 by 2.8 and add a zero to get $3.50 per pound. Hope this helps.
5.2m questions
6.7m answers