112k views
5 votes
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?

The unit price is $
per pair of gloves.

User Shivanka
by
7.8k points

2 Answers

0 votes

Answer:The answer is $5.29

Step-by-step explanation:All you had to do was divide $31.74 by 6.

User Tim Hallman
by
8.2k points
0 votes

Answer:

$5.29

Explanation:

If a total of 6 gloves are $31.74, you divide by the number of gloves (6) to get your answer

31.74/6= 5.29

User Maarvd
by
8.3k points