Answer:
1). Options (B) and (E)
2). First train is going faster than the second train.
Explanation:
1). Rate of 2 gallons of vinegar = $3
Therefore, per gallon rate of vinegar =
= $1.5
In $3 quantity of vinegar chef will get = 2 gallons
Therefore, quantity of vinegar chef will get in $1 =
gallons
Option (A).
Price of 4 gallons = 4 × $1.5 = $6.00
False.
Option (B)
Price of 1 gallon = $1.50
True
Option (C)
Price of 30 gallons = 30 ×$1.5 = $45
False.
Option (D)
In $2 number of gallons of vinegar chef will get =
gallons
False
Option (E)
Number of gallons of vinegar chef gets in $1 =
True
Therefore, Options (B) and (E) are the correct.
2). Speed =
![\frac{\text{Distance}}{\text{Time}}](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/yb0cq9ospx9bazj23ea8aduuedshc763bh.png)
For first train,
Speed =
![(30)/((1)/(3))](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/386mjuyac89ckdq1g2qdwcq3hdzynms5wp.png)
= 90 miles per hour
For second train,
Speed =
![(20)/((1)/(2))](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/3no2n367v7i71m4ucysaoa7m5ao321ikit.png)
= 40 miles per hour
Since, 90 miles per hour > 40 miles per hour
First train is going faster than the second train.