147k views
3 votes
The compound C2E10H12 (where E is an element) has a formula mass of approximately 144 g/mol. What is the atomic mass of E?

1 Answer

1 vote

Answer:

Step-by-step explanation:

C₂E₁₀H₁₂ = 144

molecular weight of given compound

= 2 x 12 + 10 x E + 12 x 1 = 144 ( atomic weight of C = 12 , H = 1 , E = E )

24 + 10 E + 12 = 144

10 E = 108

E = 10.8

Atomic mass of E = 10.8 u .

User DxW
by
8.0k points