218k views
3 votes
Laura has 160 pounds of green beans at her vegetable stand. If she sells 10 pounds of green beans every hour, what is the percent decrease in green beans after 3 hours?

A
18.75%

B
81.25%

C
23.07%

D
16%

User Premraj
by
7.5k points

1 Answer

7 votes

Given:

Laura has 160 pounds of green beans at her vegetable stand.

She sells 10 pounds of green beans every hour.

To find:

The percent decrease in green beans after 3 hours.

Solution:

We have,

Beans sold in 1 hour = 10 pounds

So, Beans sold in 3 hours = 30 pounds

Decrease in green beans after 3 hours is 30 pounds.

Now,


\%\text{Decrease}=\frac{\text{Decrease in green beans after 3 hours }}{\text{Initial amount of green beans}}* 100


\%\text{Decrease in green beans after 3 hours}=(30)/(160)* 100


\%\text{Decrease in green beans after 3 hours}=(300)/(16)


\%\text{Decrease in green beans after 3 hours}=18.75\%

Therefore, the correct option is A.

User Darefilz
by
8.0k points