24.8k views
3 votes
A package of 8 pens costs $1.09. Milo's work to find the unit price of the pack is shown below. StartFraction 8 pens Over 1 dollar and 9 cents EndFraction = StartFraction question mark Over 1 dollar EndFraction. Question mark = StartFraction 8 Over 1 dollar and 9 cents EndFraction. Question mark = 7 dollars and 34 cents.

1 Answer

3 votes

Question:

A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.

8p/$1.09 =

8÷$1.09 =

$7.34

Where did Milo make his first error?

Answer:

He wrote the unit rate incorrectly.

Explanation:

Given


Pens = 8


Cost = \$1.09

Required

Determine Milo's error

First, we need to solve for the unit price; then compare our results with Milo's


Unit\ Price = (Cost)/(Pens)


Unit\ Price = (\$1.09)/(8)


Unit\ Price = \$0.13625

Comparing the calculation with Milo's:

We can see that he made wrong calculations i.e. in other words, he solved the required incorrectly

User Hans Felix Ramos
by
4.4k points