Question:
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
8p/$1.09 =
8÷$1.09 =
$7.34
Where did Milo make his first error?
Answer:
He wrote the unit rate incorrectly.
Explanation:
Given
Required
Determine Milo's error
First, we need to solve for the unit price; then compare our results with Milo's
Comparing the calculation with Milo's:
We can see that he made wrong calculations i.e. in other words, he solved the required incorrectly