menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A certain brand of tea costs $7.99 for 16.2 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box. $ per ounce
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A certain brand of tea costs $7.99 for 16.2 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box. $ per ounce
asked
May 23, 2021
211k
views
5
votes
A certain brand of tea costs $7.99 for 16.2 ounces.
What is the unit rate?
Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.
$
per ounce
Mathematics
high-school
John Browne
asked
by
John Browne
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
49 cents per once,because if you divide $7.99/16.2 once’s you’ll get .49 cents :)
Lukor
answered
May 24, 2021
by
Lukor
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
Answer:
49 cents per ounce
Explanation:
Brijesh Lakkad
answered
May 29, 2021
by
Brijesh Lakkad
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org