menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A certain brand of tea costs $7.99 for 16.2 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box. $ per ounce
asked
May 23, 2021
211k
views
5
votes
A certain brand of tea costs $7.99 for 16.2 ounces.
What is the unit rate?
Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.
$
per ounce
Mathematics
high-school
John Browne
asked
by
John Browne
5.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
49 cents per once,because if you divide $7.99/16.2 once’s you’ll get .49 cents :)
Lukor
answered
May 24, 2021
by
Lukor
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
Answer:
49 cents per ounce
Explanation:
Brijesh Lakkad
answered
May 29, 2021
by
Brijesh Lakkad
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org