211k views
5 votes
A certain brand of tea costs $7.99 for 16.2 ounces.

What is the unit rate?

Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.

$
per ounce

2 Answers

7 votes
49 cents per once,because if you divide $7.99/16.2 once’s you’ll get .49 cents :)
User Lukor
by
5.2k points
0 votes

Answer:

49 cents per ounce

Explanation:

User Brijesh Lakkad
by
5.4k points