213k views
23 votes
A 0.3Kg mass of liquid is heated from 20°C to 53°C. The specific heat capacity of the

liquid is 22001/Kg C. How much energy is transferred to the liquid?

User Mbonness
by
7.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:-

The total energy is transferred to the liquid is = 217809.9 J

Given:-

It is given in the question that—

weight of the liquid= 0.3kg

specific heat capacity=22001/kg C

temperature changes between 20°C to 53°C

Solution:-

we can easily solve this problem by using the formula of the calorimetry principle.

The formula is —

Q= m×s×t [Q=total energy is transferred, m= mass of the substance, s= specific heat, t= final temperature - initial temperature]

by putting the value on what is given in this question —

Q= 0.3×22001×(53-20)

= 217809.9 J

So energy transferred to the liquid is=217809.9 J

User NielsNet
by
6.7k points