39.3k views
4 votes
Buying cheese for your pizza.

Store 1: $5.00 for 2 pounds of cheese
Store 2: $8.00 for 4 pounds of cheese
Find the unit price of cheese (price for one pound) at Store 1 by completing the chart below.
Label the missing numbers for pounds of cheese and cost.

User Deha
by
7.8k points

1 Answer

0 votes

Answer:

$21.00 and the pound is 6

Explanation:

User Sabuz
by
7.4k points