194k views
1 vote
A group of students organized a car wash to raise money for a local charity. The students charged $5.00 for each car they washed. In 3 hours, they washed 12 cars. At that rate, how much money could they earn from washing cars for eight hours?A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?

1 Answer

4 votes

Answer:

$160 0.4/lemon

Explanation:

5 per car wash

12 cars in 3 hours

4 cars per hour times 8= 32 cars in 8 hours

32 times 5= 160

5 lemons for 2.00

Unit cost= 0.4 per lemon

User Pig
by
5.2k points