233k views
4 votes
A pack of five basic solid T-shirts costs $29.95 in a store. The sales tax where they are sold is 7.75%. What is the unit cost of a t-shirt, the price per t-shirt, with tax included?

$5.99
$6.45
$6.75
$6.99

1 Answer

3 votes

Answer:

6.45

Explanation:

29.95+7.75%=32.27

32.27/5

6.45

User Sudana
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories