79.1k views
23 votes
Emma bought 1305 bags of carrot for 16910 dollars. Find the unit rate in terms of bags per dollar.

User Sunil B
by
8.1k points

1 Answer

7 votes

Answer: $12.96

Given:

1305 bags of carrots purchased

Total cost = $16,910

Explanation:

To find the unit cost, divide 16910 by 1305 to find the cost of one bag of carrots:


(16910)/(1305) = 12.96 (rounded to nearest hundredth)

User Muhammad Iqbal
by
8.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories