134k views
24 votes
What is the number of molecules in CaCo3

User GillesC
by
6.9k points

1 Answer

8 votes

Answer:

Solution — Molar mass (Molecular mass in gram) of CaCO3 = 40+12+3×16 = 100 g No. of moles of CaCO3 = No. of molecules/Avogadro constant = 6.022 × 1023/ 6.022 × 1023 = 1 mole Mass of CaCO3 = No. of moles × molar mass = 1 × 100 g = 100 g.

Step-by-step explanation:

User JC Borlagdan
by
7.1k points