20.3k views
0 votes
A professor at a university wants to estimate the average number of hours of sleep the students get during exam week. The professor wants to find a sample mean that is within 4.266 hours of the true average for all college students at the university with 99% conconfidence. If the professor knows the standard deviation of the sleep times for all college students is 2.539, what sample size will need to be taken

1 Answer

3 votes

Answer:

The sample size is
n = 2

Explanation:

From the question we are told that

The margin of error is E =4.266

The standard deviation is
\sigma = 2.539

From the question we are told the confidence level is 99% , hence the level of significance is


\alpha = (100 - 99 ) \%

=>
\alpha = 0.01

Generally from the normal distribution table the critical value of
(\alpha )/(2) is


Z_{(\alpha )/(2) } =  2.58

Generally the sample size is mathematically represented as


n = [\frac{Z_{(\alpha )/(2) } *  \sigma }{E} ] ^2

=>
n = [(2.58  *  2.539  )/(4.266) ] ^2

=>
n = 2

User Jeneba
by
7.3k points