86.6k views
5 votes
A truck travels at a constant acceleration of 3.6 m/s2. Find the mass of the truck if a

39,600 N net force is required to produce this acceleration.

User TangoAlee
by
7.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The mass of the truck is 11,000 Kg.

Step-by-step explanation:

Mechanical Force

According to the second Newton's law, the net force exerted by an external agent on an object of mass m is:

F = m.a

Where a is the acceleration of the object.

It's given a truck travels at a constant acceleration of
a=3.6~m/s^2 when a net force of F=39,600 N is applied.

To find the mass of the truck, solve the equation for m:


\displaystyle m=(F)/(a)


\displaystyle m=(39,600)/(3.6)

Operating:

m = 11,000 Kg

The mass of the truck is 11,000 Kg.

User Max Shmelev
by
7.6k points