9.0k views
4 votes
A 7.5 N force is applied to a football, generating an initial acceleration of 152m/s . Calculate the mass of the football.

User Masaki
by
6.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

The mass of the football is 0.049 kgs.

Step-by-step explanation:


f \: = 7.5


a \: = 152

We know,

[tex]f \: = \: ma[/tex]

So,


m \: = \: (f)/(a)


m \: = (7.5)/(152)


m = 0.049

User Dhiraj Dhule
by
6.6k points
4 votes

Answer:

0.049 kg

Step-by-step explanation:

The mass of the football can be found by using the formula


m = (f)/(a) \\

f is the force

a is the acceleration

From the question we have


m = (7.5)/(152) \\ = 0.049342...

We have the final answer as

0.049 kg

Hope this helps you

User Lakshya Garg
by
7.9k points