31.9k views
4 votes
A grocery store sells 2 red peppers for $4.
How many red peppers for $24?

A grocery store sells 2 red peppers for $4. How many red peppers for $24?-example-1
User Mwek
by
7.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:

12 red peppers

Explanation:

2 peppers for 4 dollars means 1 pepper= 2$. 24/2=12

User JHH
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories