100k views
5 votes
Mr. Cox owns a seafood market. His shrimp are on sale 3 pounds for $6.00. If Karen buts 10 pounds how much will she pay?

A. $30.00
B. $60.00
C. $20.00
D. $10.00

User Matthieu H
by
5.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:

it is c i think

Explanation:

User Zack Allen
by
4.9k points
3 votes

Answer:

C. $20.00

Explanation:

First, you need to calculate the unit price (per pound). $6.00/3lbs = $2.00/lb. Now, you multiply the unit price by the new amount. $2.00x10lbs = $20.00

User Joe Bane
by
5.6k points