33.4k views
4 votes
Lei’s favorite cereal comes in two box sizes. A 16-ounce box costs $3.20. The 32-ounce box costs $6.24. Which box is better to buy?

2 Answers

6 votes

Answer:

The 32-ounce box

Explanation:

The 16-ounce box costs $3.20 for every 16 ounces, but the 32-ounce box costs $3.12 for every 16 ounces. That means the 32-ounce box is a better deal by 8 cents.

User Jfly
by
4.9k points
6 votes

Answer:

the big box is a better buy

Explanation:

we have

$3.20 for 16ounce

and notice 32 is duble of 16 so to be equal price will be

$6.40 for 32ounce

yet is not is

$6.24 for 32ounce so the big box is less expensive

User Lord Null
by
5.1k points