162k views
0 votes
William bought 16 gallons of gas for $37.76. Regina spent $14.64 on 6 gallons of gas. Who got a better deal per gallon?

User Falsetto
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

1 gallon of gas for William= 37.76 ÷ 16= 2.36 $

1 gallon of gas for Regina= 14.64 ÷ 6= 2.44 $

so william got a better deal per gallon.

User Anit
by
7.7k points

No related questions found