231k views
5 votes
Find the unit rate for each question.

1. David drove 135 miles in 3 hours.
2. Three medium apples have about 285 calories.
3. A 13-ounce package of pistachios costs $5.99.

User Wfaulk
by
4.8k points

2 Answers

1 vote
135/3=
285/3=
5.99/13=
User Cintu
by
5.1k points
0 votes

Answer:

1. 135/3=45 45mph

2. 285/3=95 95 calories per apple

3. 13/5.99=2.17 $2.17 per ounce

User Simple Simon
by
5.4k points