88.4k views
5 votes
Three vehicles recorded the following information about their trips.

Van: 500 miles in 7.5 hours

Truck: 300 miles in 5 hours

Car: 400 miles in 5.5 hours



Find the unit rate of miles/hour for the Van.

User Xinux
by
8.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:96km in 1 hour requires a speed of 96km/h; 96km in 2 hours requires a speed of 96/2=48km/h.

You can travel at any speed between 48km/h and 96km/h to arrive in between 1 and 2 hours.

There is no sufficient info to solve the problem and answer the question.

Also, this fragment "Two bikers started at the same," is a nonsense, not allowable in Math.

Find the antiderivative of the velocity function.

1 rotation = 2pi radians = 2*3.14 radians = 6.28 radians

1 rotation per 8 seconds is the angular velocity 2pi%2F8 radians per second = 6.28%2F8 = 0.785 radians per second

hope this is helpful

User Denisb
by
7.3k points