170k views
5 votes
Tera buys 10 pencils for $1.99.
About how much $ does each pencil
cost?

User Sdfsd
by
7.0k points

2 Answers

7 votes

Answer:

19 cents

Explanation:

divide total cost by amount of items

User Adrian Hall
by
7.5k points
5 votes

Answer:

19 cents or 0.199

Explanation:

Hope it helped!

User Arjun
by
7.7k points