173k views
5 votes
What is the answer A 3-pack of light bulbs costs $3.45. A 4-pack of the same light bulbs costs $4.20.

Which pack has better value?

Enter the correct answer in the box.

User Larry Lv
by
5.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

What is the answer A 3-pack of light bulbs costs $3.45. A 4-pack of the same light-example-1
User Joe Smart
by
6.0k points
6 votes

Answer: The pack with the better value is the 4 pack!

$3.45/3 = 1.15 per bulb

$4.20/4 = 1.05 per bulb

Explanation:

User Saket Choubey
by
6.2k points