158k views
2 votes
Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49. a. What is the unit price? b. What is the constant of proportionality, or k? c. In a complete sentence, explain what k means in the context of this problem.

1 Answer

6 votes

Answer:

a) $0.83

b) k = 1.205

c) In the context of this problem, k means

The number of chocolate chip cookies increases as the price increases because number of chocolate chip cookie is directly proportional to its price

Explanation:

Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49.

a. What is the unit price?

The unit price means the cost of 1 cookie

Hence:

3 chocolate chip cookies = $2.49

1 chocolate chip cookies = x

3x = $2.49 × 1

x = $2.49 × 1/3

x = $0.83

Hence, the unit price = $0.83

b. What is the constant of proportionality, or k?

Chocolate chip cookie ∝ Price

Chocolate chip cookie is directly proportional to the Price

C = kP

Where k is constant of proportionality

k = Chocolate chip cookie/Price

k = C/P

Hence,

k = 3/2.49

k = 1.2048192771

k = 1.205

c. In a complete sentence, explain what k means in the context of this problem.

In the context of this problem, k means

The number of chocolate chip cookies increases as the price increases because number of chocolate chip cookie is directly proportional to its price

User Sergio Pelin
by
8.3k points

Related questions