209k views
3 votes
Exit Ticket 12/01

1 of 1
POSSIBLE POINTS: 100
Last week, Mrs. Grant purchased a 3-pound package of strawberries for $6.84. This week she paid $10.24 for a 4-pound package of strawberries
What was the difference in the unit cost per pound that Mrs. Grant paid this week compared to last week?

User Ranjjose
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

Answer: $0.28

Step-by-step explanation: Pic is attached. Hope this helps. Sorry for the bad handwriting, I'm writing with a mouse.

Exit Ticket 12/01 1 of 1 POSSIBLE POINTS: 100 Last week, Mrs. Grant purchased a 3-pound-example-1
User Satarra
by
7.1k points