112k views
5 votes
MONDAY You are shopping for your holiday feast. The price for a turkey at Walmart is $12.62 for 10.7 pounds. The cost for a turkey at Kroger is 8.45 for 8.5 pounds Which store has the best unit price for Turkey?​

User Eriko
by
4.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Kroger has the best unit price for turkey.

Explanation:

12.62/10.7 = about $1.18 per pound

8.45/8.5 = about $1 per pound

User LCJ
by
5.2k points