87.2k views
1 vote
4 rolls of paper towels for $5.00. how much is the cost per roll ?

User Tplive
by
5.2k points

2 Answers

1 vote

Answer:

1.25

Explanation:

If we divide the amount it costs for 4 rolls (5), by the amount of rolls bought (4), we get 1.25, which is the correct!

Don't do 4 divided by 5, or you would be saying 5 rolls bought for 4 bucks!

User Anne Lacan
by
5.2k points
0 votes

Answer:

$1.25

Explanation:

cuz 5 divided by 4 is 1.25

douple check - 1.25 times4 is 5!

User Andre Kraemer
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.