Answer:
height = 45 m
Step-by-step explanation:
Initial velocity = 0 m/s
Final velocity = 30 m/s
Acceleration due to gravity = +10m/s^2 ( because ball is going down )
Using the eqn of motion

where v= final velocity ; u = initial velocity ; g = acceleration due to gravity ; h = height
So,


