━━━━━━━☆☆━━━━━━━
▹ Answer
$1.30
▹ Step-by-Step Explanation
To find the price per pound, you have to divide the total amount of money by the amount of pounds:
$7.80/6 lbs = $1.30
Hope this helps!
CloutAnswers ❁
5.8m questions
7.5m answers