157k views
5 votes
You pay $7.80 for 6 pounds of apples. Find the price per pound.

User Moddasir
by
5.2k points

1 Answer

1 vote

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

▹ Answer

$1.30

▹ Step-by-Step Explanation

To find the price per pound, you have to divide the total amount of money by the amount of pounds:

$7.80/6 lbs = $1.30

Hope this helps!

CloutAnswers ❁

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

User Duplode
by
5.0k points