216k views
0 votes
A 9 pound bag of brown rice cost 40. 32 what is the price per ounce

2 Answers

3 votes

Answer:

price per ounce: $4.48

Explanation:

divide 40.32 by 9

User Ed Trujillo
by
8.6k points
3 votes

Answer:

0.28

Explanation:

9 pound = 144 ounce

40.32 / 144 = 0.28

User Aftab Khan
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories