217k views
3 votes
Please help me out!! :c

Nerissa paid a total of $8 for 4 packs of pencils she purchased from the convenience store. Let p represent the cost of one pack of pencils.

Which equation shows an equality between two different ways of expressing the cost for all the pencils?
A. 8 = 4p
B. 8 = 4/p
C. 8 = 4 + p
D. 8 = 4 – p

2 Answers

2 votes

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

User Andrea Mannari
by
5.1k points
4 votes

Answer: 8 = 4p (choice A)

==================================================

Step-by-step explanation:

p is a placeholder for a number. Think of it like a box where a number goes inside.

In this case, p is the price of one pack of pencils.

We can use a proportion to help set up an equation

(4 packs)/(8 dollars) = (1 pack)/(p dollars)

4p = 8*1 ... cross multiply

4p = 8

8 = 4p which points to choice A as the answer.

---------------------------

Alternative method:

4 packs = 8 dollars

1 pack = p dollars

Multiply both sides of the second equation by 4 and you'll get

4 packs = 4p dollars

Then replace the "4 packs" on the left hand side with "8 dollars"

8 dollars = 4p dollars

that turns into

8 = 4p

--------------------------

Yet another method:

We know it's $8 for 4 packs. This must mean it is 8/4 = 2 dollars per pack.

If p is the cost of one pack, then p = 2.

Now plug p = 2 into each of the four answer choices. You should find that only 8 = 4p results in a true equation.

Choice B is false because 8 = 4/p turns into 8 = 4/2 and that becomes 8 = 2, which is a false equation. Choices C and D are similar stories.

User Phill Wiggins
by
5.8k points