189k views
1 vote
Which unit rate is the lowest price per ounce? (1 point) Choice A: 30 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 40 ounces of chocolate chips for $3.32 Question 1 options: 1) Choice A 2) Choice B 3) The unit rates are equal. 4) The unit rates cannot be determined.

1 Answer

2 votes

Answer:

choice a and b are equal

Explanation:

You divide 30÷2,49

and 40÷3,32 they both equal 12,04

User Ghooti Farangi
by
5.8k points