Answer: 500ml
Step-by-step explanation:
Using the Dilution formula that
C₁V₁=C₂V₂
Where
C₁=the molarity of concentrated solution
= 12 M
V₁ = Volume of the concentrated solution
=?
C₂=the molarity of the diluted solution
=3.0M
V₂= Volume of the diluted solution= 2 liters
Changing 2 liters to millilitres
1000ml= 1 Liters
2Liters=2000ml
Bringing the formulae and inputting the given values
C₁V₁=C₂V₂
12 x V₁= 3.0 x 2000ml
V₁= 3.0 x 2000 / 12
V₁=500ml
Therefore 500ml of 12-molar HCl mst be diluted to obtain 2 Liters of 3.0 Molar HCl.