40.6k views
0 votes
A 2-pound bag of red onions costs $1.22. What is the unit price?

2 Answers

1 vote

Answer:0.61 U.S. dollars per 1 pound bag

Explanation:

just divide the price by half

User MaverickD
by
4.5k points
2 votes
1.22/2 = 0.61
It costs $0.61 per pound
User Scott Jones
by
5.4k points