18.6k views
5 votes
Susan needs 228 ounces of fruit juice for a party. She is choosing between two brands of juice. Two Brands of Juice Brand A Brand B 12 ounces 8 ounces $2.55 $1.45 She finds the unit rate of each brand and rounds to the nearest cent. Which statement about the unit rates is true?

User Rigotre
by
4.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Brand A costs approximately $0.21 per ounce

Brand B costs approximately $0.18 per ounce

Explanation:

the rate can be regarded as the change in one entity with respect to the other

From the question, we know brand A

$ 2.55 for 12 ounces of juice, to Know the cost of single once of the juice is

($ 2.55/12ounce)

=$ 0.2125

But the conversation rate for dollar to cent is (1 dollar = 100 cents)

Then to convert $ 0.2125 to cent, we can say

1 dollar = 100 cents

$ 0.2125 =X cent , if we cross multiply we have

= 21.25 cents

Which is approximately 21 cents.

From the question, Brand B cost $ 1.45 for 8 ounces of juice.

to Know the cost of single once of the juice is ( $ 1.45/8 ounce)

=$ 0.18125

We can convert to cent like we did above

1 dollar = 100 cents

$ 0.18125 =X cents, if we cross multiply, we have

= 18.125 cents

which is approximately: 18 cents

Therefore, the true statement about the unit rate are"Brand A costs approximately $0.21 per ounce

Brand B costs approximately $0.18 per ounce"

User Erhard Dinhobl
by
5.0k points