60.8k views
5 votes
A 10-ounce package of cashews costs $8.11, and a 16-ounce package of cashews costs $12.Calculate the cost per ounce of each package.Which package, the 10-ounce or the 16-ounce package, is the better buy? In the box below write the cost per ounce of each package and state which package is the better buy.

User The Condor
by
5.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The better buy is 12-ounce package

Explanation:

Step one:

given data

we are told that 10 ounces cost $8.11

and also 16 ounces cost $12

Required

The unit cost per ounce

for the 10 ounce package

the unit cost = 8.11/10=$0.81 per ounce

for the 12 ounce package

the unit cost = 12/16=$0.75 per ounce

the better buy is 12-ounce package because the unit cost is cheaper than that of the 10-ounce package by $0.06

User Usergs
by
5.0k points