Answer:
The better buy is 12-ounce package
Explanation:
Step one:
given data
we are told that 10 ounces cost $8.11
and also 16 ounces cost $12
Required
The unit cost per ounce
for the 10 ounce package
the unit cost = 8.11/10=$0.81 per ounce
for the 12 ounce package
the unit cost = 12/16=$0.75 per ounce
the better buy is 12-ounce package because the unit cost is cheaper than that of the 10-ounce package by $0.06